Przejdź do treści

Kluski śląskie

 • przez
Kluski śląskie
Kluski śląskie

Dzisiaj przepis na kluski śląskie, takie prawdziwe, domowe i pyszne! Od razu napiszę, że kluski śląskie to jedne z moich ulubionych klusek zaraz obok pyz, kopytek i leniwych z tofu. W przepisie mam swoją własną taktykę na dobranie dobrej ilości mąki do ziemniaków. To ważne aby kluski dały się ładnie formować i nie były twarde jak kamień. Ziemniaki ugotowane i przepuszczone przez praskę układam na blaszce (ze ściankami) i wyrównuję. Dzielę na 4 części. Potem nożem wykrawam ¼ ziemniaków i wsypuję w to miejsce mąkę ziemniaczaną. Jest to około 1 kubka na 1 kg ziemniaków. Później tą ¼ ziemniaków wkładam z powrotem i wszystko dokładnie mieszam. Ten sposób brzmi jak byłby skomplikowany, ale nie jest w ogóle. Kluski śląskie nie są tak pracochłonne jak pyzy, a do tego są po prostu przewyborne! Kluski śląskie – takie polskie, pyszne kluchy są u mnie w domu zawsze mile widziane. A Wy? Lubicie kluski śląskie?

Kluski śląskie

Kluski śląskie – składniki

 • 1 kg ziemniaków
 • 1 kubek mąki ziemniaczanej

Kluski śląskie – przepis

 1. Ziemniaki obieram i gotuję.
 2. Jeszcze ciepłe przeciskam przez praskę lub mielę w maszynce do mięsa.
 3. Ziemniaki układam na blaszce na równy poziom. Wykrawam ¼ ziemniaków i w to miejsce wsypuję mąkę (jeżeli nie jest z ziemniakami na równym poziomie wsypuję więcej).
 4. Odkrojone ziemniaki przerzucam z powrotem do ziemniaków z mąką i dokładnie mieszam.
 5. Z masy formuję kulki i robię dziurkę w środku końcówką drewnianej łyżki.
 6. Gotuję kluski 5 min po wypłynięciu ich na powierzchnie wody.
 7. Mój przepis jest gotowy! Smacznego, kluski śląskie najlepsze są z sosami albo z masłem wegańskim i sosem sojowym!

7 komentarzy do “Kluski śląskie”

 1. Zainspirowałaś mnie i pierwszy raz (w swoim 12-letnim byciu „panią domu”;)) zrobiłam te kluski. Nie wiedziałam że są aż tak proste. I jakie smaczne. To jedna z niewielu potraw, która smakuje CAŁEJ naszej 6-cio osobowej rodzinie. Na stałe zapisuję ją do pomysłów na obiad lub kolację 🙂
  A w Waszej rodzinie z czym najchętniej jadacie kluski śląskie?

Możliwość komentowania została wyłączona.